Jak snadno a rychle vypočítat průměr známek

Vysvědčení je za dveřmi a vy opět máte špatnou známku z matiky. Pokud se ale řídí na vaší škole pouze průměrem, není se čeho bát! Ty tam jsou časy, kdy se počítaly průměry na kalkulačkách nebo v hlavě! Dnes je doba internetová a na každý problém se najde řešení.

Zkuste si na stránce prumer-znamek.cz jednoduše vypočítat vážený průměr známek, abyste věděli, jakou nejhorší známku můžete z posledního testu dostat. Často je rozdíl mezi dobrou a špatnou známkou doslova „o prsa”, proto se vyplatí zabojovat třeba i o nějaké to dvě mínus. Vyplatí se tedy vědět, jak moc vám to či ono číslo hne s průměrem.

Mám známého, který se takhle jednou nechal vyvolat za jeden týden 3x! Nakonec už ho musela vyučující zastavit, protože z původní známky „čtyři až pět“ najednou bojoval o dvojku…

První režim vypadá normálně jak jej asi všichni znáte. Známka a vedle toho uvedete váhu. Přidáváte známky a váhy a nakonec si necháte spočítat průměr.

Druhý režim spoléhá na zkopírování známek a vah, každé do jednoho řádku přímo ze známého systému Bakaláři.

Pokud však toužíte po tom, vypočítat si průměr sami, pak si připravte kalkulačku. Vážený průměr vypočítáte tak, že sečtete vynásobené známky s váhou dané známky a součet vydělíte součtem vah všech známek.

Jako příklad si vezměme tyto známky:

Známka Váha
1 5
3 8
4 10

Vážený průměr pak vypočítáme takto:

A vyjde nám dobrá trojka!

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Tak to je naprosto vynikající, vůbec jsem o tom nevěděl! 🙂

Napsat komentář

Close