Celý rok chodíme do práce, abychom si mohli vydělat peníze na dovolenou, kde bychom si mohli od práce odpočinout. Letní dovolená u moře je snem nás všech, neznám nikoho, kdo by netoužil relaxovat u teplého moře, nebo alespoň u nějakého jezera. Jenomže letní dovolená něco stojí a mnohdy to není málo. Přinášíme vám 5 tipů, jak za letní dovolenou nejen u moře ušetřit ranec peněz.

First minute

Na first minute zájezdy je nyní již trochu pozdě. First minute (méně často first moment) je typ zájezdu, který je prodáván zpravidla ihned po tom, co skončí jedna sezóna a začne druhá, obvykle už kolem prosince/ledna, ale výjimkou nejsou ani zájezdy na příští rok, které si můžete zakoupit ještě před začátkem aktuální sezóny. Cestovní kanceláře se tak snaží naplnit kapacitu zájezdů hned, co to jde, aby měly jistotu, že nebudou muset stornovat draze objednané apartmány, autobusy a místa v letadlech. Aby si cestovky získaly zákazníky, často sleví i čtvrtinu z původní ceny.

Last minute

Na tento typ zájezdů momentálně (ten v měsících červen – srpen) natrefíte nejvíce. Nejvýhodnější last minute zájezdy, tedy zájezdy na poslední chvíli, nakoupíte i o 70% levněji. Jako last minute zájezdy se prodávají ty zájezdy, které se cestovka snaží prodat v poslední možnou chvíli, aby nebyla příliš ztratná. Často jsou tak zájezdy prodávány i pod nákupní cenou cestovních kanceláří.

Zde je však nutno dávat si na last minute zájezdy pozor. Některé cestovní kanceláře pojmu last minute zneužívají a jako last minute prodávají i takové zájezdy, které s last minute nemají nic společného. Opravdový last minute zájezd koupíte den před odletem. Zájezdy jsou to levné, ale nejsou příliš vhodné pro rodiny s dětmi, které si musejí dovolenou plánovat na dlouhou dobu dopředu.

Cestujte na vlastní pěst

Na nejnižší sumu za letní dovolenou se dostanete, pokud vynecháte jeden takřka nepodstatný mezičlánek – cestovku. Letenky seženete přes server kiwi.com, který najde nejlevnější, nebo nejrychlejší let. Dobré je také sledovat servery, jako je cestujlevne.cz, kde široká komunita cestovatelů dává tipy na levné letenky, nebo jízdenky. Na této stránce naleznete také přehledného průvodce destinacemi, což vám v mnohém pomůže.

Ubytování můžete vyřešit skrze servery Booking.com, nebo Trivago. Jedná se o srovnávače hotelů, které vám dokáží najít tu nejvýhodnější cenu, za kterou daný hotel pokoj nabízí na nejrůznějších serverech. Od věci není ani zkouška serveru Airbnb, který zprostředkovává ubytování přímo u lidí, nikoliv v hotelech. Dostanete se tak do domáčtějšího prostředí, jste v kontaktu s majitelem a ten vám může kdykoliv poradit třeba s tipem na super výlet.

Lowcost zájezdy

Pokud jste se v práci flákali a moc financí nemáte, bude potřeba razantně šetřit. Nejlepší je začít u dopravy. Pokud se vám nepovedlo na cestujlevne.cz narazit na výhodné letenky, jeďte autobusem. Je to méně pohodlné, ale za to o hodně levnější.

Největší položkou v účtu za letní dovolenou bývá ubytování. I na tom se dá ušetřit. Můžete vyzkoušet třeba takovou exotiku a spát v přírodě, ve stanu. Například v Norsku můžete stanovat kdekoliv se vám zamane. No kdekoliv, místo, kde budete stanovat, musí být vzdálené několik set metrů od obydlených domů a na jednom místě nesmíte zůstat déle než dva dny. Pokud jste cestovatelé, je tento typ ubytování skvělá volba.

Pokud svou dovolenou nechcete strávit mezi divokými vlky pod stanem, zkuste se podívat po hostelech – levnější variantě hotelů, obvykle se sdílenými pokoji pro více lidí. Pokud vám pak nedělá problémy znalost místního jazyka, nebo alespoň angličtiny, zkuste couchsurfing. Jedná se o nový fenomén, kdy vás u sebe nechá zadarmo bydlet na několik dní zdejší obyvatel a společně se poznáváte. A tím myslíme poznávání zvyků toho druhého 🙂 Na oplátku byste i vy měli někoho ubytovat u sebe doma.

Slevové portály

Slevové portály jsem si nechal až jako poslední. A to hned z několika důvodů. Kvalita jimi nabízených zájezdů není nijak vysoká a hlavně nejsou až tolik výhodné. Mnohdy je sleva jen na oko a cestovky vám prodávají zájezd za plnou cenu. A aby vás zmátli ještě více, na internetových stránkách budou ten stejný zájezd prodávat za mnohem větší sumu.

Samozřejmě neplatí to všude, může se stát, že na výhodný zájezd natrefíte. Je jich však asi tak, jako šafránu. Téměř vždy se vyplatí koupit zájezd raději u větší cestovní kanceláře.

Využívejte cashbackových portálů

Cashbackové portály vám jednoduše umožní získat zpět určitá procenta ze zaplacené ceny. Není to mnoho, ale pokud kupujete dražší ubytování, zpět dostanete relativně slušný obnos. Osobně mám nejlepší zkušenosti se serverem Plná peněženka, který vám vrátí určitá procenta z nákupů přes Kiwi, Booking, nebo i například Invii.