Budiž světlo! A nebo taky ne, ono když praskne klasická žárovka, je to průšvih. Když už rozbitou žárovku vyměníme za novou, naskytne se otázka, co s tou starou udělat? Můžeme ji odnést do sběrných surovin, nebo…

…nebo vytvořit něco zajímavého a užitečného. Pokud patříte mezi ty, které baví si hrát a vylepšovat domácnost neobvyklými prvky, pak je tento článek pro vás šitý na míru!

Video s ukázkami naleznete na konci článku.

Při práci s žárovkami dbejte na bezpečnost. Používejte ochranné prvky, jako jsou rukavice a ochranné brýle a dávejte pozor na drobné úlomky skla!

Když budeme chtít se žárovkami cokoliv vytvářet, nebo vyrábět, bude potřeba (až na jeden případ) zbavit žárovku skleněné středové části. To provedeme vcelku jednoduše. Ostrým nožem odstraníme spodní plošku s fázovým kontaktem. Následně použijeme šroubovák a odstraníme černou těsnící skelnou hmotu. Můžeme si pomoci drobnými kleštěmi. Po otevření vylomme střed žárovky, a vyndáme jej. Důkladně očistíme vnitřní stranu závitu, aby zde nezůstaly úlomky skla. Celou žárovku pak vypláchneme vodou.

A můžeme začít tvořit!

Zásobník na kancelářské spony

Začneme něčím opravdu jednoduchým – zásobníkem na kancelářské sponky. Znáte to, všude se jen tak povalují, sedá na ně prach. Nasypeme tedy kancelářské spony do žárovky a máme hotový stylový zásobník. Pokud používáte barevné spony, vypadá pak ještě lépe. Kdykoliv pak budete chtít sponku, stačí zatřást se žárovkou a pár jich vypadne.

2015-11-08 20_41_41-Nové oznámení

Váza na řezané květiny

Ohromte svou návštěvu stylovou vázou. Jak na to? Opět nemusíme vymýšlet nic složitého, do žárovky napustíme vodu, položíme ji do vykrajovátka, které poslouží jako stojánek a vložíme krásnou rudou růži.  Jednoduché a nádherné!

2015-11-08 20_42_05-5 Things You Can Make From Light Bulbs - YouTube

Solární lampa

V případě, že se rozhodneme vytvořit solární lampu, nebudeme vyjímat skleněný střed žárovky, který bude fungovat jako rozptylka světla. Jako základ pro solární žárovku nám postačí zahradní solární lampa. Jde koupit v téměř každém hobby marketu, nebo větším zahradnictví. Lampu rozebereme a žárovku přilepíme tak, aby byla LED dioda přesně na středu žárovky. Nezapomeneme přidat provázek, případně vymyslet jiný způsob zavěšení. Přes den tak máme pěknou dekoraci, v noci užitečný zdroj světla.

2015-11-08 20_42_31-5 Things You Can Make From Light Bulbs - YouTube

Olejová lampa

Když už svítit, tak stylově. K výrobě olejové lampy budeme potřebovat kovovou podložku pod šroub, lepidlo, které odolá vyšším teplotám, kovové vykrajovátko, knot a lampový olej. Podložku přilepíme na závit žárovky, naplníme lampovým olejem, vložíme knot a položíme na vykrajovátko. Před zapálením je nutné chvíli počkat, než knot nasákne olejem.  Po zapálení buďte opatrní, abyste žárovku nepřevrátili. Také ji nenechávejte hořet bez dozoru!

2015-11-08 20_42_56-5 Things You Can Make From Light Bulbs - YouTube

Vývrtka

A nakonec to nejsložitější, vytvoříme si originální vývrtku. Budeme k tomu potřebovat kovový díl ze staré vývrtky a tzv. tvarovatelný plast. Autor videa pracuje s InstaMorphem, který však u nás nekoupíte. Na německém Amazonu se nachází podobný materiál, zvaný MultiMorph. U nás lze zakoupit Shape-plast, nebo tento „Chytrý tvarovatelný plast“. V případě, že se vám tyto materiály zdají drahé, zkuste se zastavit ve větším městě u nějaké firmy, která vyrábí cokoliv z plastu, určitě něco podobného budou mít, případně můžete zkusit nějaký jiný materiál.

2015-11-08 20_44_48-Nové oznámení

Výroba je jednoduchá, nasypeme tvarovatelný plast do žárovky, zahřejeme, doplníme, aby byla žárovka plná, opět zahřejeme, vložíme vývrtku a zchladíme. Poté už jen stačí žárovku ponořit, nebo opláchnout ve studené vodě, aby materiál ztuhl. Následně můžeme rozbít (hlavně opatrně!) sklo žárovky a dostaneme opravdu originální vývrtku!

Co dalšího jste zkoušeli ze starých žárovek vytvořit? Pochlubte se v komentářích!