Dle posledních průzkumů mělo až 57% všech uživatelů iPhonů v minulosti  poškozený displej, přičemž 42% těchto telefonů je stále používáno právě s prasklým displejem. A proč? Protože stále fungují. Jak tedy spolehlivě ochránit displej telefonu?

Vybírejte telefon s tvrzeným sklem

V dnešní době si můžete při koupi nového telefonu vybírat z pestré palety dostupných zařízení. Některé již mají odolný displej, tvořený tvrzeným sklem. Nejznámější takovéto sklo je Gorilla Glass, jehož čtvrtá generace odolá pádům, poškrábání a také popraskání. Telefony vybavené tímto sklem jsou mírně dražší, ale investice do odolného skla se vyplatí.

Používejte pouzdro

Pokud si svého zařízení ceníte a máte o něj strach, zajisté už pouzdro používáte. Pokud ne, jeho koupí nemůžete šlápnout vedle. Pouzdro ochrání nejen displej proti poškrábání, ale také hrany a zadní část telefonu. Pokud telefon používáte často a přijde vám nepraktické ho z pouzdra neustále vytahovat, zvažte takzvané „flipové pouzdro“, kde stačí pouze odklopit tu část, která překrývá displej. Mějte však na paměti, že nic neochrání displej na tolik, abyste do něj mohli bouchat kladivem, jako hoch z videa níže.

Před lehkým poškrábáním ochrání fólie

Nejlevnějším způsobem, jak ochránit displej telefonu je použití ochranné fólie. Někteří výrobci ochranné fólie dokonce přikládají do balení nových telefonů, jako například Lenovo. Ochranné fólie koupíte doslova za pár korun, ale telefon příliš neochrání.

Fólie jsou skvělou volbou, pokud telefon nosíte v kabelce mezi ostatními věcmi, kde by se mohl snadno poškrábat. Aplikace fólie na displej telefonu s sebou nese určitá úskalí – displej telefonu musí být perfektně očištěný, bez škrábanců a i tak se málokdy podaří fólii nalepit, aniž by na displeji nebyly bubliny.

Jak nalepit fólii, aniž by na ni zůstaly bubliny?

Odolnější než fólie

Jistě se ptáte, zda existuje něco odolnějšího, než fólie. Naštěstí ano, takzvané temperované, neboli tvrzené sklo, které je několikanásobně odolnější, než samotná fólie.  Skládá se z několika k sobě slepených částí a je o něco tlustší, než fólie. Za to však vydrží mnohem více. Aplikace tvrzeného skla je snazší, nevytváří se pod ním bubliny a často obsahuje také oleofobní vrstvu, která usnadňuje pohyb prstu po displeji a neuplývají na něm otisky prstů.

Při výběru tvrzeného skla je vhodné dívat se po jeho tvrdosti. Nejčastěji se setkáte s tvrdostí 9H. Například obyčejná fólie dosahuje tvrdosti přibližně 1H až 2H. Speciální a extrémně odolné fólie mohou dosahovat tvrdosti až 6H. Temperovaná (tvrzená) skla mají tvrdost 8H – 9H. Tvrzené sklo je tedy až 9x odolnější, než běžné fólie.

A co kdy už mám displej prasklý?

Jsou dvě možnosti – buďto si nechte prasklý displej v servise vyměnit, nebo se s ním naučte žít. Výměna displeje stojí mnohdy více, než je rozumné za takovouto opravu dát a možná i proto si většina lidí raději koupí nový telefon. Když už tedy na telefonu nějakou tu prasklinu máte, můžete toho využít a nastavit si vhodnou tapetu, díky které ještě mnoho lidí pobavíte.