Čas dovolených je tady. Největší výdaje za samotnou dovolenou tvoří doprava, ubytování a v neposlední řadě také strava. Pojďme se dnes podívat, jak se dá ušetřit na stravování.

Vybírejte správný termín

Nejlepší způsob, jak lze za stravu ušetřit je vybrat si ten správný termín. V sezóně bývají ceny na svém vrcholu a to platí i u cen za jídlo. Pokud tedy plánujete dovolenou dopředu a je to vzhledem k vaší dovolenkové destinaci možné, leťte mimo hlavní turistickou sezónu.

Využívejte boční uličky

Pokud chcete ušetřit na stravě, nikdy se nestravujte na hlavních trasách, kde proudí davy turistů. Zajděte do bočních uliček, kde jsou ceny nižší, ale při stejně (nebo i více) kvalitním jídle. Použijte Mapy od Google, nebo Trip Advisor pro nalezení restaurací i mimo hlavní trasu. Vybírejte ty, které nepůsobí na první pojem příliš okázale.

Vyhledávejte restaurace mimo centrum

Čím blíže centru jste, tím jsou ceny vyšší. V bočních uličkách bývají levnější restaurace, ale ne o moc. Razantně ušetříte, pokud z centra vyjedete do okrajové části města.

Dovezte si vlastní jídlo

Za minulého režimu se s sebou na dovolenou mimo nasmažených řízků vezly i zavařené obědy – segedínský guláš, lečo, nebo zavařené maso a klobásy se přes hranice vozily ve velkém. Tento zlozvyk přetrvává u výletníků, kteří se na cesty vydávají autem. Můžete tak ušetřit hromadu času a energie. Jen se budete muset smířit s tím, že se o vás bude mluvit jako o paštikářích.

Vařte si

Málo kdo by se chtěl na dovolené otravovat s vařením. Ale je to další způsob, jak ušetřit balík peněz. Suroviny si nakupte a pokud máte kde, uvařte si.

Vyhledávejte markety

Pokud si budete sami na dovolené vařit, nakupujte v marketech mimo turistická centra. Nejen že jsou zde ceny nižší, ale v blízkosti marketů se také nacházejí levné restaurace pro místní obyvatele, kteří do marketů jezdí nakupovat.

Zkuste fast foody

Rychlé občerstvení jsou často vnímány v negativním světle díky fast foodům, jako je McDonald, KFC, nebo i díky špatné pověsti z našich končin – nekvalitní hygiena, nebo podřadné suroviny. Ve většině okolních států a hlavně těch přímořských jsou rychlá občerstvení velmi oblíbená. Zapomeňte na klasiky, jako jsou hamburgery, tortily a kebaby. Každá země má své typické fast foodové jídlo – kupříkladu v Řecku jsou synonymem pro fast food gyros a souvlaki (kousky masa a zeleniny na špejli),nebo řecký salát a tzatziki. Fast foody jsou levné, jídlo dostanete okamžitě a navíc můžete za pár korun poznávat lokální jídla.

Hotelová strava – All inclusive

Pokud si vybíráte z nabídky zájezdů cestovních kanceláří, zvažte také připlacení za některou ze stravovacích nabídek hotelů. Nejvýhodnější je Soft All inclusive program, který bývá nejlevnější, protože na rozdíl od klasického all inclusive neobsahuje alkoholické nápoje. Nadlábnout se můžete kdykoliv a sníst toho můžete co se jen do vás vejde. Pokud máte v rodině jedlíky, je All inclusive vhodnou volbou. Navíc se nemusíte zaobírat tím, kde se najíte a čekat, než vám jídlo připraví.